Ziyaretçi Sayısı: 156884

Chufa (Tiger Nut) Yerbademi Hasat Makinesi

Yerbademi'nin ana vatanı Afrika kıtası olmasına rağmen, dünyada en büyük üretici İspanya’dır ve pazar payının %80’inden fazlasına sahiptir. Dünyada yıllık toplam üretimi 15-16 bin ton olan Yerbademi'nin 8-10 bin tonunu İspanya üretmektedir. İspanya’da ortalama verim 1500-1800 kg/da arasında değişmektedir.

Yerbademi ülkemizde uzun yıllardan bu yana bulunmakta ve yalnızca Adana Doğu Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü’nün deneme alanlarında ıslah çalışmaları devam etmekteydi. Bu çalışmalar kapsamında 2008 yılında Tarım, Gıda ve Hayvancılık Bakanlığı adına Balyumru ve Sarışeker olmak üzere iki çeşit tescil ettirilmiştir. Ancak üretim yalnızca bu çeşitlerin tohumluklarını bir sonraki seneye devretmesini sağlamak amacıyla yapılmış, ürüne ilgi gösteren sektörlerin ihtiyacı karşılanamamış ve ürün ticari olarak değerlendirilememiştir. Bunun en önemli nedenlerinden biri günümüze kadar ülkemizde bu ürünün hasadını gerçekleştirecek bir hasat makinasının bulunmayışı idi.


Bu problem ekibinde yer almaktan gurur duyduğum Ç.Ü. Ziraat Fakültesi, Tarım Makineleri ve Teknolojileri Mühendisliği Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Prof.Dr.Ahmet İNCE ve ekibinin yapmış olduğu akademik bir çalışma kapsamında çözülmüş, bir hasat makinası tasarımı ve imalatı gerçekleştirilerek uygulamaya aktarılmıştır. Bu sayede ürünün büyük alanlarda ticari olarak yetiştirilmesinin önü açılmıştır. Akdeniz Bölgesi dışında da yaptığımız adaptasyon çalışmalarında da nitelik ve nicelik olarak önemli sonuçlar elde edilmiş ve dekara 1000 kg üzerinde verime ulaşılmıştır. Bununla birlikte Yerbademi'nin son tüketiciye sunulması hasadının yapılması ile bitmemektedir. Hasat sonrasında eleme, yıkama, ayıklama, boylama, kurutma ve depolama gibi işlemler de önemli birer sorundur. Bu konularla ilgili AR-GE ve altyapı çalışmalarımız da son aşamasına gelmiştir. Yerbademi üretimi mekanizasyon zincirinin tamamlanması ile çiftçimize gelir getirebilecek katma değeri yüksek farklı bir ürün bölgenin ve ülkenin ürün desenine eklenebilecek, geniş alanlarda üretilebilecek, ürüne ilgi duyan birçok sektöre hammadde sağlanabilecek duruma kısa zamanda gelecektir. Bunun yanı sıra bu süper ürünün halkımız tarafından tanınması ve kullanımın yaygınlaşmasına ilişkin tanıtım çalışmalarımız da devam etmektedir.

Benzer Makaleler
(0) Yorum

Yorum Yazabilmek İçin Giriş Yapın veya Kayıt Olun